August 2020 | johannaturpeinen
  • Magazine
  • Blogs
    • New blog posts
      • Design & interiors
      • Fashion
      • Fitness & health
      • Parenting
      • Photography
    • Toplists
    • Fashion
    • Fitness & health
    • Parenting
    • Photography
  • More
    • Design & interiors
  • Toplists
  • Start a blog
Go to ,[object Object]
johannaturpeinen
johannaturpeinen

Search

Categories

  • Accessories
  • Beauty
  • Christmas
  • DECOR
  • Food
  • French Riviera
  • Helsinki
  • Home
  • Invisalign
  • Ireland
  • Italy
  • Lifestyle
  • London
  • New York
  • Outfits
  • PR-trip
  • Paris
  • Personal
  • Porto
  • Portugal
  • Stockholm
  • Travel
  • Tuscany
  • Video
  • Wellness
  • Workout

Archive

  • January 2021
  • December 2020
  • November 2020
  • October 2020
  • September 2020
  • August 2020

Instagram @johannaturpeinen

Subscribe my posts via email

  • Instagram
  • Nouw
  • Pinterest
  • Snapchat
    22 August 2020

    Loppukesän kuulumisia & havaintoja

    Lifestyle

    Aamulenkit on parhaita tähän aikaan vuodesta. On lämmin, mutta viileä. :D Ja kaikki hyvät podcastitkin on palannut kesätauolta! Nää kävelyt on oikeasti ollut mun henkireikä tässä kuussa, nyt kun ryhmäliikuntatunneillakin pitäis taas olla hengittämättä. Tai sellanen fiilis mulla ainakin viimeksi oli.

    Mistä puheen ollen, oon opetellut maskin käyttöä! Aika vähän on tullut huideltua julkisissa tai muissa sisätiloissa suositusten jälkeen, mutta I'm prepared!

    Oon tehnyt töitä meidän lähipuistossa ainakin kolme kertaa viikossa. On ollut täydellinen sää siihen - kone ei simahda kuumuudesta (enkä minä, vaikka mulla onkin aika hyvä sietokyky), mutta saa vielä hyvin aurinkoa ja lämpöä.

    Ulkona on muutenkin ollut kaikkea kivaa tekemistä: käytiin Malminkartanolla poimimassa omenia ja Tuomarinkylässä auringonkukkia! Harmi, ettei mun syksyn lemppari pumpkin patch toteudu tänä vuonna - se jäi multa viimekin vuonna välistä. Kyseessä siis Vantaalla sijaitseva Kurpitsakauppa, jos kiinnostaa taas ensi vuotta ajatellen!

    Syksyn lähestymisen (ja matkojen puutteen) huomaa kyllä myös mun hankinnoissa: tilasin vaaleiden kesälaukkujen tilalle mustan perusveskan ja selasin toista tuntia untuvatakkeja. Haluan jonkun extra paksun ja kestävän tänä vuonna.

    Muuten kyllä pidän kynsin ja hampain kiinni tästä rennosta kesämeiningistä ja voisinkin oikeastaan sulkea nuo takkivälilehdet, nyt kun tarkemmin mietin. :D Nyt nautitaan näistä elokuun vikoista viikoista ja väreistä - paras aika jälkimmäistä ajatellen on sitä paitsi vielä edessä. <3

    What's new? I've been enjoying those fresh morning walks. Been learning how to wear a mask (very 2020), working from a park a few times a week and doing seasonal activities, such as apple harvesting and sunflower picking. I'm honestly quite excited about this upcoming season - I ordered a black handbag to replace my light summery ones and scrolled quilted coats for hours. And at the same time I'm holding onto this easy summer vibe and obviously closing those coat tabs now that I think about it. :D I simply want to enjoy the rest of the August and its colors - and remember that the best flamboyance is yet to come!

    • Share on Facebook
    • Share on Pinterest
    • 6
    • Filed under: Lifestyle

    Likes

    Comments

    19 August 2020

    Parasta Suomen kesässä

    Lifestyle

    ..on kaikki tämä. Tyyni vesi ja yöuinnit, laituritreenit, mansikat, kesäkakut, käristyskupolihelteet (:D), viileähköt illat ja hupparit, luonnonkukat, pyyhkeeseen kääriytyminen, yöttömät yöt ja soutaminen. Se, että aika kuluu ihan vaan katsellessa maisemia ja että voi syödä ulkona. Vaikka järven edustalla ja jotain pihasta poimittua! (Itkuhymiö!) Olisin nimittäin nyt matkalla isän luokse tekemään edellä mainittua, mutta päätettiin eilen illalla varmuuden vuoksi siirtää mun junalippua Jonin alettua niiskuttaa. Olispa syyskuussa vielä aurinkoa ja satoa jäljellä. <3

    Mitkä jutut teillä tekee Suomen kesän?

    These are my favorite things in Finnish summer. Calm lake and night swims, outdoor workouts, sweet strawberries, summer cakes, heat waves, colder nights and big hoodies, natural flowers, towel wraps, nightless nights and rowing. I'll let the pictures speak for themselves!

    • Share on Facebook
    • Share on Pinterest
    • 4
    • Filed under: Lifestyle

    Likes

    Comments

    Trooppinen Hanko

    Monday 10 August 2020, 12:43

    Tässä mojito kädessä ja peppu kiinni bambutuolissa olisin vaikka voinut lyödä vetoa, että ollaan jossakin kaaaukana kotoa. Mutta ei - päiväreissulla Hangossa! Tänä kesänä on kyllä tullut vastaan harvinaisen monta tällaista postikortista repäistyä paikkaa, jotka on saanut ajatukset nimenomaan ulkomaille. Enkä kyllä valita yhtään! Suomen kesä on parhaimmillaan sieltä mökkilaiturilta katsottuna, sitä en voi kiistää - mutta tällaiset pienet muistutukset muualtakin maailmasta piristää erityisesti tänä vuonna ihan valtavasti.

    Tässä siis pari kuvaa meidän lauantain trooppiselta lounaalta - ravintolan nimi oli tosiaan Coco Hanko!

    A few photos from our Saturday's lunch. We did a day trip to Hanko and again - had a hard time believing we're in Finland because of this new tropical style restaurant called Coco. Even though I can't deny the fact that Finnish summer is at its best at the summer house or lake views in general, these kind of reminders from outside the borders really cheers me up.

    • Lifestyle, Travel
    • (5)

    Likes

    Comments

    johannaturpeinen

    • Go to Profile
    • Go to Start page
    • Go to RSS
    • Go to Sitemap

    Blog on Nouw

    • Create account
    • Tag products using Metapic
    • Move your blog to Nouw

    Blogs

    • Design & interiors
    • Fashion
    • Fitness & health
    • Parenting
    • Photography

    Nouw

    • Magazine
    • Terms & conditions
    • Privacy Policy
    • Cookies
    • Contact us
    • Help
    • Service status
    • Build: 3/29/2021, 2:07 PM